Samarqand davlat arxitektura – qurilish universiteti “Axborot texnologiyalari” kafedrasi “Oliy matematika” kafedrasi zaminida 1978 yilda dotsent Yorbekov Ya.Yo.(1978-1984) rahbarligida “Аmaliy matematika va QАBS” nomi bilan tashkil topdi. Bu vaqtda kafedrada Xolmatov T.X., Sarimsaqov U.S., Eshonqulov E.E., Umurzaqov А.U., Salyamova M.А., Аbdusamatov F.M., Raximov M.N. va Burnashev V.F.lar faoliyat ko‘rsatdi. Keyingi (1980-985) yillarda kafedrada Hikmatov H.H., Rajabov N.А., Nazarov U.А., Umarov H.S., Karimov А.А., Tayloqov N.I., Sayfullaev B.S. va boshqalar faoliyat olib bordilar.
Kafedra mudiri lavozimida dotsent Sarimsaqov U.S. (1984-1989), fizika-matematika fanlari doktori, professor Xolmatov T.X.(1989-2005), fizika-matematika fanlari doktori, dotsent Nazarov U.А.(2006-2017), p.f.f.d.(PhD) Karimov A.A.(2017-2023) va 2023 yildan boshlab t.f.f.d.(PhD) Shaimov K.M. faoliyat yuritib kelmoqda.
Kafedra 1999 yildan boshlab “Informatika”, 2011 yildan boshlab “Informatika va axborot texnologiyalari”, 2015 yildan boshlab “Axborot texnologiyalari” nomi bilan yuritib kelinmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 8 noyabrda “Arxitektura – qurilish sohasida kadrlar tayyorlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g’risida”gi PQ-416 son qarori ijrosini ta’minlash maqsadida 2023 yil 1-mayda Universitet yangi tashkiliy tuzilmasini joriy etish to‘g’risida x-138 son bilan rektor buyrug’i chiqdi. Ushbu buyruq asosida Universitet yangi tashkiliy tuzilmasida “Axborot texnologiyalari” nomi bilan qayta tashkil qilindi.
“Axborot texnologiyalari” kafedrasida bugungi kunda asosiy shtatda 7 nafar professor-o‘qituvchilar faoliyat olib bormoqdalar. Ulardan 2 nafari nafari falsafa doktori(PhD) hamda dotsentlar, 2 nafari katta o‘qituvchilar, 2 nafari o‘qituvchi-assistentlar, 1 nafari stajyor-o‘qituvchilardir.
Kontingent:
Kafedra mudiri, 4 ta falsafa doktori(PhD) va 1 ta dotsent, 1 ta v.v.b. dotsent., 2 ta katta o‘qituvchi, 1 nafar o‘qituvchi, 1 nafar ish yurutuvchi. Kafedraning ilmiy salohiyati – 50 %, o‘qituvchilarning o‘rtacha yoshi – 39.